Stanowisko Półcieniste Stanowisko Półcieniste
Podlewanie Mało wody Podlewanie Mało wody
UprawaŁatwe UprawaŁatwe
Na stanie

ALOES LECZNICZY DRZEWIASTY Aloe arborescens

39,90 

Na stanie

czas wysyłki 1-2 dni roboczych
gratis roślina niespodzianka do każdego zamówienia
30 dni na zwrot
Rośliny starannie zabezpieczone
Ponad 60 lat tradycji w uprawie roślin
Darmowa wysyłka od 295 zł

Aloes leczniczy-Aloe arborescens – zdrowie z natury na wyciągnięcie ręki

 

Tej rośliny chyba nie trzeba specjalnie nikomu przedstawiać. A jednak popularny aloes mógł tak nam się opatrzeć (niesłusznie!), że zapomnieliśmy o jego dobroczynnych właściwościach. Pochodzący z kamienistych terenów południowej Afryki oraz Półwyspu Arabskiego aloes jest jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych, a jednocześnie posiada bardzo szerokie zastosowanie lecznicze i kosmetyczne.Dzięki prozdrowotnym właściwościom był nazywany przez Egipcjan „rośliną nieśmiertelności”, a rdzenni Amerykanie mówili o nim „różdżka z nieba”. Sprowadzono go do Europy w XVII wieku jako roślinę leczniczą, jednak dość szybko doceniono jego atrakcyjność i łatwość w uprawie, dzięki czemu zyskał popularność również jako roślina ozdobna. Ten składający się w 98% z wody sukulent wykazuje wysokie właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, przyspiesza regenerację skóry i błon śluzowych, łagodzi skutki ukąszeń owadów, nawilża oraz wygadza skórę, wspiera układ immunologiczny. Przez wieki stosowany jako środek pomagający w leczeniu oparzeń uznanie krajów zachodnich zyskał dopiero po skutecznym zastosowaniu wśród ofiar bombardowań w Hiroszimie i Nagasaki.

Dobroczynne właściwości aloesu drzewiastego sprawiają, że warto mieć go zawsze pod ręką! 

Rośnie gęstymi rozetami soczystych, mięsistych liści w kształcie miecza, o ząbkowatych krawędziach. W idealnych warunkach domowych potrafi dorosnąć maksymalnie do metra wysokości. Latem kwitnie długim kwiatostanem pomarańczowych rurkowatych kwiatów. Uwaga! o ile miąższ wykazuje właściwości lecznicze, to już skórka liści  zawiera trujące substancje, dlatego należy go obrać przed zastosowaniem. W domowej hodowli dobroczynny miąższ pozyskuje się od co najmniej trzyletnich roślin.

 

Jak uprawiać aloesy drzewiaste?

ŚWIATŁO:  jasne; poradzi sobie nawet w bezpośrednim nasłonecznieniu południowej czy wschodniej ekspozycji. Nadmiar słońca zasygnalizuje czerwieniejącymi liśćmi.

TEMPERATURA: aloes jest rośliną raczej ciepłolubną. Jednak pamiętając, że w naturze występuje w surowych warunkach pustynnych w okresie zimowym warto zapewnić mu umiarkowany chłód (ok. 12° C). Zwiększamy tym samym szanse na kwitnienie.

PODŁOŻE: przepuszczalne i dobrze zdrenowane; idealnie sprawdzą się mieszanki ziemi z perlitem i gruboziarnistym piaskiem, np. gotowe podłoże dedykowane sukulentom i kaktusom,

PODŁOŻE DO SUKULENTÓW TUTAJ (klik) W okresie od marca do października warto zasilać roślinę nawozem organicznym BIOHUMUS (klik)

 PODLEWANIE:  jak każdy sukulent aloes magazynuje wodę. Należy nawadniać go oszczędnie, pomiędzy podlewaniami pozwolić glebie solidnie przeschnąć. Zimą ograniczamy podlewanie do absolutnego minimum. Roślina lepiej znosi przesuszenia (gdy liście stracą elastyczność to znak, że aloes należy niezwłocznie podlać) niż przelania, które są dla niej śmiertelne.

Aloe arborescens w doniczce o średnicy 12 cm. 

Waga1 kg
OPCJA:

Roślina w doniczce rozm 9 cm

Podlewanie

Stanowisko

,

Trudność uprawy

Wielkość doniczki

Mogą Ci się spodobać