Asparagus sierpowaty z mozambiku.
Uroczy, soczyście zielony i zawadiacko rozczochrany evergreen z Mozambiku rozjaśni i rozweseli twoje wnętrze.
Szparag sierpowaty – zwany tak od rodziny, z której pochodzi oraz kształtu liści – to idealna roślina do szybkiego zazielenienia domu. Bardzo prosta w uprawie, niewymagająca, rośnie w ekspresowym tempie, a przycinana pięknie się zagęszcza. W środowisku naturalnym dorasta nawet do 7 metrów! Ale bez obaw – w uprawie pokojowej osiągnie co najwyżej 2 metry. Pędy asparagusa sierpowatego, początkowo miękkie, z czasem drewnieją i wypuszczają kłujące ciernie. Jego błyszczące zielone liście (a właściwie spłaszczone pędy, zwane gałęziakami) dorastają do 8-10 cm i zakrzywiają się sierpowato, co ułatwia roślinie chwytanie się podpór. Ponieważ roślina wraz ze wzrostem może wykazywać tendencję do zwieszania się, dobrze zapewnić jej podporę z bambusowych tyczek.
W warunkach domowych roślina kwitnie dość rzadko, kwiatostanami złożonymi z drobnych, biało-kremowych, intensywnie pachnących kwiatków. Z czasem przekształcają się w małe, intensywnie czerwone jagody. Ale uwaga! Owoce są niejadalne, umiarkowanie toksyczne dla ludzi i zwierząt domowych. Bezpośredni kontakt ze skórą może również powodować alergie.
Co ciekawe – w afrykańskim ziołolecznictwie rozgniecione łodygi i liście używane są jako okład na obrzęki.
Ze względu na słabą odporność na niskie temperatury w polskich warunkach nie nadaje się do całorocznej uprawy na zewnątrz, ale na pewno będzie stanowić piękną ozdobę tarasu w letnich miesiącach – i wnętrza przez cały rok.
ŚWIATŁO: stanowisko o jasnym, pośrednim świetle. Bezpośrednie słońce może przypalić liście, natomiast niedostateczne światło może spowodować ich żółknięcie i opadnięcie.
Dobrze od czasu do czasu odwracać roślinę, aby zapewnić jej równomierny rozrost.
TEMPERATURA: przeciętne temperatury mieszkaniowe sprawdzą się idealnie, należy jednak unikać skrajności – przesadnie wysokich (idealne górne temperatury to ok 20°C) oraz spadku poniżej 10°C.
Roślinę należy chronić od przeciągów.
PODŁOŻE: najlepiej rośnie w dobrze przepuszczalnej glebie humusowo-torfowej o lekko kwaśnym odczynie. Ale też jako jedna z niewielu roślin poradzi sobie również w ziemi uniwersalnej, rozluźnionej odrobiną perlitu.
W okresie wegetacji zasilamy co dwa tygodnie zrównoważonym, rozpuszczalnym w wodzie nawozem (polecamy ASTVIT ). W zimnych porach roku wstrzymujemy nawożenie.
PODLEWANIE: wymaga regularnego podlewania, tak, aby ziemia zawsze była lekko wilgotna. Wytrzyma krótkotrwałe susze, ale na zbyt długie będzie reagować żółknięciem i zasychaniem liści.
Zimą zmniejszamy częstotliwość podlewania.
Co prawda nie wymaga jakiejś szczególnie zwiększonej wilgotności, ale doceni sporadyczne zamgławianie. Jeśli zauważysz, że liście zaczynają brązowieć – zwiększ częstotliwość zraszania lub ustaw roślinę na jakiś czas w wilgotnym środowisku (np. w pobliżu prysznica, jeżeli będzie tam mieć wystarczająco dużo światła na kilka dni).
Asparagus falcatus w doniczce o średnicy 10 cm. Wysokość rośliny wraz z doniczką to 30 cm