-20%
W produkcji

KALATEA KRÓLOWA MAUI Calathea Maui Queen

39,90 

Brak w magazynie

Chcesz otrzymać powiadomienie, gdy produkt będzie ponownie dostępny?

aktualny czas oczekiwania na realizację zamówienia to około 10-11 dni roboczych
gratis roślinna niespodzianka do każdego zamówienia zawierającego rośliny
Kategoria:
30 dni na zwrot
Rośliny starannie zabezpieczone
Ponad 60 lat tradycji w uprawie roślin
Darmowa wysyłka od 295 zł

Calathea Maui Queen – roślina, która nadaje rytm naszemu życiu.

 

Ta podzwrotnikowa roślina egzotyczna, pochodząca z tropikalnych lasów deszczowych Brazylii, należy do rzadkiej odmiany Calahei.

Jak każda z roślin modlitewnych charakteryzuje się nieustającym ruchem – w ciągu dnia rozkłada liście wierchem do światła, a na noc prostuje je w pionie i zwija, przez co  przypomina ręce złożone do modlitwy. Wynika to z funkcjonalnej adaptacji, która pozwala roślinie wchłaniać i odbijać światło, a także oszczędzać wodę.

 

Jej drugą charakterystyczną cechą są oryginalnie wybarwione podłużne liście: od spodu ciemnofioletowe, z wierzchu zdobne wzorem przypominającym pióro, a sprawiającym wrażenie ręcznie malowanego płynnym pociągnięciem pędzla.

Historycznie jej duże liście służyły do pokrycia dachów chat.

 

Dzięki swojemu zamiłowaniu do półcienia udekoruje nasz dom tam, gdzie inne rośliny nie mogą – np. w przedpokoju czy łazience.

 

Czego wymagają od Ciebie rośliny domowe z grupy Calathea ?

 

ŚWIATŁO: jako roślina występująca naturalnie w cieniu drzew lasu tropikalnego preferuje stanowiska w półcieniu lub jasne, ale w rozproszonym świetle. Idealna będzie ekspozycja wschodnia lub północno-wschodnia i północno-zachodnia. W bezpośrednim mocnym świetle może dojść do oparzenia liści.

 

TEMPERATURA: jak każda roślina tropikalna lubi ciepłe i wilgotne środowisko. Najlepiej odnajduje się w temperaturach 18-25 °C. Źle znosi przeciągi i nagłe zmiany temperatury.

 

PODŁOŻE: dobrze przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,0 – 5,5). Dobrze sprawdzi się mieszkanka do roślin zielonych z dodatkiem torfu, perlitu i kory.

 

Specjalistyczna mieszanka dla tej rośliny pod tym linkiem (klik)

 

W okresie wzrostu przez wiosnę i lato dobrze roślinę zasilać raz w miesiącu nawozem do roślin doniczkowych np.BIOHUMUS (klik),  w stężeniu o połowę mniejszym niż wskazane przez producenta.

 

PODLEWANIE: należy podlewać regularnie, utrzymując lekką wilgotność podłoża. Należy jednak unikać przelania i rozmoczonej gleby, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni. Jeżeli liście zaczną więdnąć lub zwijać się – to znaczy, że Calathea dostaje zbyt mało wody. W takiej sytuacji należy ją niezwłocznie podlać.

Ponieważ ta egzotyczna roślina preferuje dużą wilgotność powietrza – warto ustawić ją w pobliżu nawilżacza lun na tacce z kamyczkami i wodą, uważając jednak, aby dno doniczki nie dotykało tafli wody. Wskazane jest również regularne zraszanie Calathei (latem nawet codziennie, zimą minimum dwa razy w tygodniu) oraz przecieranie liści wilgotną szmatką, aby usuną osadzający się na nich kurz.

 

Calathea Mauiqueen w doniczce o średnicy 12 cm.  Wysokość rośliny z doniczką to 40 cm.

 

Zdjęcia w galerii przedstawiają roślinę w przykładowych doniczkach lub osłonkach ozdobnych, które można znaleźć w naszej ofercie. 

Waga 2 kg
OPCJA:

TYLKO ROŚLINA, ROŚLINA Z TERRA, ROŚLINA Z GREYS, ROŚLINA Z GOTIC GREEN

Mogą Ci się spodobać