Stanowisko Półcieniste Stanowisko Półcieniste
Podlewanie Umiarkowanie Podlewanie Umiarkowanie
UprawaŁatwe UprawaŁatwe
W produkcji

HOJA KRIMSON QUEEN Hoya carnosa

59,90 

Brak w magazynie

Chcesz otrzymać powiadomienie, gdy produkt będzie ponownie dostępny?

aktualny czas oczekiwania na realizację zamówienia to około 10-11 dni roboczych
gratis roślinna niespodzianka do każdego zamówienia zawierającego rośliny
30 dni na zwrot
Rośliny starannie zabezpieczone
Ponad 60 lat tradycji w uprawie roślin
Darmowa wysyłka od 295 zł

Hoya carnosa Krimson Queen w większej doniczce. Nietuzinkowe pnącze z jasnymi wykończeniami liści.

 

Mniejsza roślina odmiany Hoya Krimson Queen tutaj (klik)

Odkryta w latach 50. ubiegłego wieku początkowo została sklasyfikowana jako Hoya Tricolor. Dopiero w późniejszym czasie przemianowano ją na karmazynową królową i ten tytuł dzierży do dziś. 

Nie bez kozery.

Ta pochodząca z krajów Azji Wschodniej oraz wysp Oceanu Spokojnego – Australii, Polinezji i Nowej Gwinei – odmiana wyróżnia się niezwykłym wybarwieniem. Jej owalne, ostro zakończone, błyszczące liście charakteryzują się intensywną zielenią zamkniętą w ozdobnej kremowej obwódce. Natomiast to, czym ta urokliwa roślina egzotyczna potrafi zaskoczyć najbardziej to młode liście – całkowicie kremowe, a przy odpowiedniej ilości światła nawet… bladoróżowe!

 

W naturalnym środowisku występuje jako epifit, więc jej długie, dość mocne pędy wytwarzają korzenie lotne, dzięki którym mogą rosnąć chwytając się rozmaitych podpór. Dzięki temu może być puszczona po kratownicach, pergolach, wsparta palikami kokosowymi lub też puszczona swobodnie z podwieszanych donic. 

Choć w naturalnym środowisku potrafi osiągnąć nawet 6 metrów, w warunkach domowych dorasta do 1,5-2 m. 

 

Jak na hoję i to królewską przystało – kwitnie zjawiskowo. Zebrane w gęste baldaszki drobne, gwiazdkowate, różowe kwiatki o malinowo czerwonych środkach sprawiają wrażenie porcelanowych, a wieczorami wydzielają oszałamiający miodowy zapach.   

 

Jej wspaniała zdobność i arystokratyczna nazwa pozostają w kontrze do wymagań. Hoya carnosa Krimson Queen jest niezwykle prosta w uprawie!

 

 

Jak pielęgnować Hoję KRIMSON QUEEN?

 

ŚWIATŁO: wymaga jasnego, filtrowanego światła. Najlepiej sprawdzi się parapet okna wychodzącego na wschód. W przypadku bardziej nasłonecznionej ekspozycji należy ustawić roślinę w głębi pomieszczenia. 

Jasne stanowisko jest konieczne do kwitnienia i ładnego wybarwienia liści.  

 

 

TEMPERATURA: lubi ciepło, ale ma szeroki zakres tolerancji. I choć toleruje zarówno 16°C jak i nawet 35°C, to nie lubi dużych i gwałtownych zmian. Wypośrodkowane i w miarę stabilne temperatury polskich mieszkań (18-25°C) będą idealne. 

 

 

PODŁOŻE: silnie zdrenowane, o dobrej przepustowości. Im lżejsza tym lepiej. Ziemię uniwersalną należy rozluźnić perlitem, chipsami kokosowymi lub pumeksem oraz mchem. Sprawdzi się też gotowa mieszanka dla sukulentów lub kaktusów lub specjalistyczne podłoże do hoi (klik).

 

W miesiącach wiosennych i letnich nawozić raz w miesiącu nawozem organicznym do roślin kwitnących, szczególnie polecamy AstVit (klik).

 

 

PODLEWANIE: Hoya carnosa Krimson Queen wykazuje skłonności do magazynowania wody w liściach. Znacznie lepiej znosi suszę niż przelanie. Nawadniamy odstaną, przegotowaną lub przefiltrowaną wodą, mniej-więcej co 10-12 dni, ale dopiero po upewnieniu się, że wierzchnia warstwa (5-7 cm) przeschła. Jesienią i zimą ograniczamy podlewanie. 

 

Doceni podwyższoną wilgotność (70-80%). Wpływa to korzystnie zwłaszcza na kwitnienie. Dlatego też dobrze jest ustawić roślinę albo w pobliżu nawilżacza, albo na tacy wypełnionej kamykami i wodą (uważając, by dno donicy nie dotykało tafli wody!). Jednak uwaga! nie zaleca się spryskiwania rośliny! Niedoschnięta woda na liściach stwarza ryzyko wystąpienia chorób grzybicznych. Kurz z liści najlepiej usuwać miękką wilgotną szmatką lub ewentualnie szybkim prysznicem.

 

 

HOJA KRIMSON QUEEN w doniczce o średnicy 10,5 cm. 

 

W naszym kwiatowym sklepie są też do zdobycia inne odmiany np: HOYA CARNOSA SPLASH czy minimalistyczna HOYA GRACILIS (klik)

Waga 2 kg
OPCJA:

Roślina w doniczce o średnicy 13 cm

Podlewanie

Stanowisko

Trudność uprawy

Mogą Ci się spodobać