Hoya Latifolia to wyjątkowa, kolekcjonerska odmiana wyróżniająca się na tle innych odmian Hoi.
Większa sadzonka Hoja latifolia dostepna jest tutaj (klik)
Hoya Latifolia to zagrożone wyginięciem, epifityczne pnącze, pochodzące z lasów tropikalnych Indonezji i Malezji. Ta wspaniała roślina bardzo różni się wyglądem od „typowych” liści Hoi. Hoya Latifolia posiada duże, okrągłe, intensywnie zielone liście z imponującymi, jasnozielonymi żyłkami. Kwiaty Hoi Latifolia tworzą niesamowite widowisko idealnych baldachów w kształcie kuli, uformowanych z kremowo-białych kwiatów o charakterystycznym dla hoi zapachu, sprawiających iluzję jakby były z wosku. Kolekcjonerzy hoi nie mogą się zdecydować, czy Hoję Latifolię bardziej kochają za liście, czy kwiaty, które kwitną jak wspaniałe widowisko fajerwerków!
Hoya Latifolia w swoim naturalnym środowisku niekonicznie rośnie w podłożu glebowym, a jej korzenie są często odsłonięte. Składniki odżywcze pobierane są z powietrza, wody deszczowej, szczątków leśnych zebranych wokół korzeni oraz rozkładającej się kory drzew żywicielskich. Duże skórzaste liście Hoi Latifolia wskazują na słabe oświetlenie w obszarach podszycia w lasach. Wystawiona na ciężkie regularne monsuny, w rzeczywistości potrzebuje wilgotności na poziomie do 60%. Ze względu na grube liście, jest dość odporna na suszę. Młode pędy Hoi Latifolia są delikatne i giętkie zaś z wiekiem łodygi stają się bardziej zdrewniałe, dlatego warto od początku układać je wokół palika, formując ich docelowy kształt.
Na rodzimych terenach Hoya Latifolia jest zbierana do lokalnego użytku leczniczego.
Według Uniwersytetu Connecticut hoje szczególnie dobrze pochłaniają szkodliwe, lotne związki w powietrzu. Posiadając Hoję Latifolię, uzyskasz fantastyczny naturalny ‘dyfuzor zapachowy’ i ‘oczyszczacz powietrza’.
Jak uprawiać epifity i rośliny z grupy Hoya?
Ten ciekawy epifit w naturze porasta korony drzew i jest narażona na trudne warunki glebowe, dlatego nie należy jej nadmiernie pielęgnować.
Hoya Latifolia potrzebuje jasnego, pośredniego światła i należy ją sadzić w luźnej, dobrze przepuszczalnej mieszance doniczkowej. Podlewaj, gdy górne warstwy gleby będą suche, zapewnij wilgotność co najmniej 40%, utrzymuj temperaturę 18-26°C. Epifity lubią zraszanie liści.
Nawożenie stosujemy raz w miesiącu używając BIOHUMUSU i lepszych nawozów z AMINOKWASAMI (klik)
Przesadzanie należy przeprowadzić dopiero jak doniczka jest za ciasna, a najlepsze podłoże do tego celu to nasze SPECJALISTYCZNE PODŁOŻE (klik)
Hoya Latifolia w doniczce produkcyjnej o średnicy 15 cm.