W produkcji

STARZEC BLUSZCZOLISTNY Senecio macroglossus

29,90 

Brak w magazynie

aktualny czas oczekiwania na realizację zamówienia: 3-5 dni roboczych
gratis roślinna niespodzianka do każdego zamówienia zawierającego rośliny
przy temperaturze poniżej 5ºC do każdej przesyłki zawierającej rośliny dodajemy heatpack - wkład grzewczy!
Kategoria:
30 dni na zwrot
Rośliny starannie zabezpieczone
Ponad 60 lat tradycji w uprawie roślin
Darmowa wysyłka od 295 zł

Senecio macroglossus – Starzec bluszczolistny, egzotyczne pnącze do warunków domowych.

 

Choć na pierwszy rzut oka ta wiecznie zielona, smukła, wijąca się roślina myląco przypomina bluszcz – należy do tej samej co stokrotki rodziny astrowatych. Widać to szczególnie, gdy roślina kwitnie (teoretycznie cały rok, lecz u nas głównie zimą): wówczas z pędów wyrastają urzekające małe, jasnożółte kwiaty, wyglądem przypominające stokrotkę.

 

Starzec bluszczolistny ma gładkie, błyszczące, nieco mięsiste liście o soczyście zielonej barwie, z wyraźnie zaznaczonym kremowym nerwem. Najczęściej są one trójkątne w kształcie, chociaż zdarzają się i pięcioklapkowe.  Wyrastają z purpurowych, a także zielonych – młodszych i bliższych liściom – pędów. Po złamaniu zarówno liście, jak i łodygi wydzielają świeży cytrynowy zapach.

 

Z kolei owocnie po dojrzeniu pękają, a nasiona na długim aparacie lotnym tworzą srebrzyste kule, przypominające mniszek lekarski.

 

Oryginalnie pochodząca z Kenii roślina występuje na wschodnim wybrzeżu Afryki Południowej, poprzez Przylądek Wschodni, aż po południowe wybrzeże RPA, porastając powszechnie obrzeża lasów i zarośli.

W naturalnym środowisku cienkie wijące się pędy dorastają nawet do 2 m, owijając się wokół napotkanej podpory. W warunkach domowych rzadko osiągają więcej niż metr, do półtorej. Może być uprawiana w swobodnym zwisie lub też prowadzona po palikach kokosowych (klik)

 

Senecio macroglossus to wyjątkowo piękna i dekoracyjna roślina. Stosunkowo rzadko spotykana w powszechnym obrocie sprawi radość niejednemu kolekcjonerowi. A ponieważ jest odporna na zaniedbania i stosunkowo prosta w uprawie – poleca się ją również początkującym florystom.

 

Jakie warunki musisz zapewnić sukulentom pnącym w warunkach domowych ?

 

ŚWIATŁO: roślinie należy zapewnić jak najwięcej słońca, dlatego wybieramy stanowisko jasne, z dużą ilością rozproszonego światła. Jednak należy pamiętać, że po zimie trzeba roślinę przyzwyczajać do słońca stopniowo, w przeciwnym razie może dojść do oparzeń liści.

Z kolei niedobór światła będzie skutkował przerzedzeniem się liści.

 

TEMPERATURA:  o ile przez większą część roku preferuje względne ciepło (powyżej 20°C), na okres zimowy należy zapewnić jej zdecydowanie niższe temperatury (13-16°C).W przeciwnym razie może dojść do zamierania wierzchołków pędów.

 

PODŁOŻE: dobrze przepuszczalne, zasobne, o odczynie obojętnym. Można użyć ziemi kompostowej rozluźnionej perlitem lub kermesytem, albo zastosować podłoże dla sukulentów SPECJALISTYCZNE PODŁOŻE DO SUKULENTÓW TUTAJ

Ze względu na stosunkowo szybki wzrost roślina wymaga regularnego zasilania,  2-3 razy w miesiącu nawozem do sukulentów , idealny będzie AstVit (klik), w dawce zalecanej przez producenta.

 

PODLEWANIE: starzec bluszczolistny wykazuje podobne sukulentom skłonności do magazynowania wody w liściach, podlewamy zatem rzadko i oszczędnie, dopiero kiedy około 1/3 głębokości ziemi w doniczce lekko przeschnie.

Zimą należy ograniczyć podlewanie.

Toleruje suche powietrze, nie wymaga zraszania.

 

 Senecio macroglossus w doniczce o średnicy 12 cm. Wysokość rośliny, ok 40 cm

Waga 1 kg
OPCJA :

Roślina w doniczce produkcyjnej rozmiar 12 cm

Mogą Ci się spodobać