W produkcji

ŻYWE KAMIENIE Lithops

29,90 

Brak w magazynie

Chcesz otrzymać powiadomienie, gdy produkt będzie ponownie dostępny?

aktualny czas oczekiwania na realizację zamówienia to około 3 dni robocze.
gratis roślinna niespodzianka do każdego zamówienia zawierającego rośliny.
30 dni na zwrot
Rośliny starannie zabezpieczone
Ponad 60 lat tradycji w uprawie roślin
Darmowa wysyłka od 295 zł

Lithops – czy to kamienie czy rośliny ?

 

 

Lithops to karłowate, sukulenty, składające się z dwóch grubych, mięsistych, półprzezroczystych liści przypominających kamienie. Te liście łączą się ze sobą na poziomie gleby, gdzie zwężają się w jedną strukturę podobną do marchwi, która ostatecznie staje się korzeniem. Górna powierzchnia roślin jest zróżnicowana i półprzezroczysta: niektóre mają nakrapiane linie, są rowkowane, a nawet cętkowane. Rośliny Lithops występują w różnych wzorach i kolorach.

 

Kiedy roślina zaczyna kwitnąć, pączek wyłania się ze szczeliny między dwoma liśćmi. Kwiaty są pojedyncze i osadzone na krótkiej łodydze. Wszystkie lithopy są roślinami kwitnącymi w południe. Zasadniczo oznacza to, że kwitną tylko wtedy, gdy świeci słońce i od około 12 w południe. Kolory kwiatów są biało-żółte, rzadko pomarańczowe.

 

Występują głównie na zachodnich, bardziej suchych obszarach RPA. Wiadomo jednak, że występują one również poza Johannesburgiem. Gatunki Lithops występują również w Namibii — jeden gatunek występuje nawet na szczycie Brandberg w środkowo-zachodniej Namibii! Są prawdziwymi surwiwalowcami, tolerują ekstremalne upały (powyżej 42°C) i stosunkowo niskie temperatury zimą, rzędu -5°C.

Rośliny wydają się mieć szeroką tolerancję siedliskową, rosną na nawierzchniach z kamieni kwarcytowych, na suchych, kamienistych zboczach lub równinach, na glebach wapiennych, a nawet na otwartych łatach na łąkach.

Gatunki lithops mogą w idealnych warunkach żyć w uprawie około 50 lat. W naturze pierwotne rośliny rodzicielskie prawdopodobnie nie żyją dłużej niż 25 lat.

 

 

Jakie wymagania maja sukulenty przypominające kamienie?

 

ŚWIATŁO:  jasne i słoneczne. Zbyt mała ilość światła będzie wpływać niekorzystnie na wybarwienie.

 

TEMPERATURA: roślina ciepłolubna, zadowoli się przeciętną temperaturą naszych mieszkań (18-25⁰C). Zimą, w czasie spoczynku, należy obniżyć temperaturę do 12-15⁰C

 

PODŁOŻE: Mocno przepuszczalne i szybko wysychające. Można zastosować ziemię uniwersalną, obficie rozluźnioną perlitem, pumeksem i gruboziarnistym piaskiem, lub użyć gotowej mieszanki dla sukulentów SPECJALISTYCZNE PODŁOŻE DO SUKULENTÓW (KLIK)

Od wiosny do jesieni zasilamy raz na dwa tygodnie odżywką do kaktusów, o niskiej zawartości azotu.

 

PODLEWANIE: podlewamy oszczędnie i rzadko. Roślina magazynuje wodę w liściach, więc wybaczy nam zaniedbanie, znacznie lepiej znosząc przesuszenie niż przelanie (korzenie wykazują skłonność do gnicia przy zbyt mokrej glebie). Zimą podlewamy nie częściej niż raz w miesiącu.

 

 

Lithops w doniczce o średnicy 9cm. Wysokość rośliny z doniczką to 12 cm

 

 

Waga 0,5 kg
OPCJA:

Roślina w doniczce produkcyjnej rozmiar 9 cm

Mogą Ci się spodobać