Fikusy

Fikusy są powszechną rośliną w domu i biurze, dlatego że wyglądają jak typowe drzewko z jednym pniem i rozłożystym baldachimem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że te bardzo intrygujące rośliny skrywają wiele tajemnic…

Oprócz pospolitych drzewiastych fikusów możemy spotkać odmiany o pokroju krzewów, pnączy z także epifitów. Wspólnie znane, jako drzewa figowe lub figi, są rodzime w tropikach, a kilka gatunków rozciąga się na cieplejszą strefę umiarkowaną. Najbardziej znana wśród figowców jest figa pospolita (Ficus carica), która była powszechnie uprawiana od czasów starożytnych ze względu na owoce, zwane również figami. Owoce większości innych gatunków są również jadalne, wiele gatunków to bogate źródło drewna, kauczuku a niektóre znalazły zastosowanie jako rośliny lecznicze. Fikusy to również jedne z najlepszych naturalnych oczyszczaczy powietrza. W badaniach NASA stwierdzono, że Fikus skutecznie oczyszcza powietrze z formaldehydu, ksylenu i toluenu.

Fikusy charakteryzują się unikalnym kwiatostanem i niezwykłym procesem zapylania, w którym udział biorą maleńkie, bardzo specyficzne owady — bleskotki, znane jako osy figowe. Ta niezwykła symbioza między figowcami a osami figowymi stała się źródłem inspiracji i zdziwienia dla biologów.
Spójrz teraz na swojego fikusa i pomyśl, jakie to zwykłe drzewko jest niezwykłe… A jeśli jeszcze go nie masz w swojej zielonej kolekcji, możesz przygarnąć te z naszego e-sklepu.

Filtruj