Byliny ogrodowe to zielne rośliny wieloletnie, zimujące w gruncie i wyrastające ponownie każdego roku. Ich pędy nadziemne, po wydaniu kwiatów i nasion, zwykle zasychają, a żywe pozostają organy podziemne (korzenie, kłącza lub rozłogi). Niektóre z bylin nie tracą ulistnienia jesienią. Są to byliny zimozielone.

Wybór bylin jest olbrzymi. Każda z roślin ma swoje wymagania co do gleby. stanowiska, temperatury. Dla każdego ogrodu można dobrać byliny, które będą dobrze rosnąć, nawet jeśli jest to miejsce o ekstremalnych warunkach: bardzo suche i jałowe, silnie nasłonecznione albo silnie zacienione i podmokłe. Najbardziej tradycyjnym sposobem wykorzystania byliny jest rabata, na której sadzi się wybrane gatunki i odmiany pojedynczo lub grupami różnej wielkości. Można bylinami obsadzać większe powierzchnie ogrodu, zastępując w ten sposób trawnik.

Wymagania bylin nie są bardzo trudne do spełnienia, ale miejsce ich sadzenia musi być: bardzo starannie przygotowane, wszak będą rosnąć w tym samym miejscu przez kilka, a może nawet kilkanaście lat. Najważniejsze jest usunięcie chwastów trwałych (perzu, mniszka, podagrycznika itp.) organiczne nawożenie (kompost, obornik, nawóz zielony) i głębokie przekopanie.

Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne to odchwaszczanie, podlewanie, usuwanie przekwitniętych kwiatostanów i ścinanie zaschniętych części nadziemnych po skończonej wegetacji. Po kilku latach uprawy niektóre z bylin wymagają odmłodzenia, polegającego na ich wykopaniu, oddzieleniu części najstarszych, porażonych przez choroby i zamierających, a posadzeniu tylko młodych i zdrowych przyrostów.

Ważny jest właściwy dobór gatunków i odmian bylin dla określonych warunków i celów.

Może Cię to zainteresuje