Syngonium

Syngonium, czyli zroślicha, pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej. Rodzaj obejmuje 33 gatunki wiecznie zielonych roślin pnących lub płożących. Syngonium posiada masę uroczych liści w kształcie serca lub grotów strzał. Są one atrakcyjnie wybarwione w delikatnych kolorach od stonowanych zieleni np. Syngonium Wendlandii, poprzez delikatne odcienie różu (S. Neon Robusta) aż do jesiennej żółci, pomarańczy i czerwieni, z wariegacjami (S. Albo Variegata czy S. Red Spot) lub jednolite (S. Trileaf Wonder). Każdy kolekcjoner znajdzie Syngonium, w którym się zakocha.

Syngonium jest niezwykłe, ponieważ jego liście zmieniają się wraz z wiekiem. U młodych roślin liście są jaśniejsze i w kształcie serca. Z biegiem czasu łodygi stają się wydłużone i pojawiają się liście z wyraźnymi wcięciami. W idealnych warunkach te zwarte, krzaczaste rośliny rozwijają się w silne pnące okazy z okazałymi liśćmi, korzeniami powietrznymi i długimi łodygami, które można prowadzić po paliku (klik) lub kratach.

Zroślichy są bliskimi krewnymi filodendronów, a ich pielęgnacja jest podobna i nie sprawia problemów. Więcej o uprawie Syngonium dowiesz się z naszego filmu (klik).

Filtruj
Wyświetlanie 1–18 z 37 wyników