Hoje

Hoje to absolutnie oszałamiające rośliny, pochodzące z południowo-wschodniej Azji, Wysp Pacyfiku oraz Australii. Spośród wielu gatunków hoi, największą popularnością cieszy się Hoya Carnosa, czyli Hoja Różowa, często ‘nazywana woskownicą’. Przedstawicielem tej grupy hoi jest np. Hoja Tricolor (klik), Hoja Krimson Queen (klik) czy osobliwa Hoja Compacta (klik).

Hoya jest energicznym, wiecznie zielonym pnączem, z pędami dorastającymi do 5 m. W zależności od gatunku, liście hoi różnią się wielkością, fakturą, kolorem i żyłkowaniem. Zazwyczaj sztywne, skórzaste i mięsiste liście, noszące cechy sukulentów, u niektórych odmian są cienkie i prześwitujące.
Niewątpliwą ozdobą hoi są kwiaty w kształcie gwiazdek zebranych w baldachy, które szczególnie nocami wydzielają upojny, miodowy zapach.

Hoja, jako roślina domowa, jest łatwa w pielęgnacji i długowieczna. Prezentuje się obłędnie zarówno na podporach takich jak drabinka bambusowa (klik) lub swobodnie zwisając. Przy odrobinie uwagi i wiedzy o tym, jak dbać o hoję, rośliny te mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Filtruj