Łubin trwały, najpiękniejsza i trwała roślina do ogrodu i na skalniaki.
TUTAJ ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE KOLORY ŁUBINU TRWAŁEGO (klik)
Łubin jest rośliną wieloletnią i mrozoodporną, pochodzącą z rodziny bobowatych. Odmiana ta dorasta do 70 cm wysokości kwiatostanów. Bylina jest znana od czasów starożytnych, rozprzestrzenił się na całym pasie śródziemnomorskim w Ameryce i Australii. Łubin to lecznicza roślina, którą warto mieć w swoim ogrodzie ze względu na niesamowite kwiatostany. Łubin poprawia kondycję naszej gleby i innych roślin, ale także dobrze wpływa na nasz organizm, gdyż nasiona łubinu są jadalne i lecznicze. Łubin pięknie pachnie!
Roślina jest łatwa w uprawie i sprzyja glebie w ogrodzie:
- Łubin powoduje dobre dotlenienie gleby, rośliny wokół rosną lepiej.
- Łubin poprawia właściwości gleby i zwieksza zawartość składników organicznych w glebie.
- Łubin stanowi on naturalne źródło azotu.
- Łubin zapobiega rozwojowi szkodliwych grzybów i nicieni.
Gatunki Łubinu do dekoracji ogrodów:
- Łubin zmienny – nazywany andyjskim. Może osiągać nawet 1,5 metra wysokości i produkuje okazałe białe kwiaty, które podczas kwitnienia zmieniają swój kolor na ciemnofioletowy.
- Łubin żółty – jest najsłodszy i najpopularniejszy. Jest rośliną jednoroczną i osiąga 60 cm wysokości. Łubin żółty jest miododajny i kwitnie całe lato.
- Łubin wąskolistny – nazywany łubinem niebieskim. Charakteryzują go gęste grona niebieskich kwiatów. Ten gatunek jest rośliną trującą w całości – niebezpieczne są zarówno jego owoce, jak i nasiona.
- Łubin trwały – określany również ogrodowym, najczęściej uprawiany jest jako roślina ozdobna, ponieważ wytwarza piękne kwiaty w wielu kolorach.
Jak uprawiać Łubin ogrodowy?
STANOWISKO: Najlepiej posadzić go na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Sadzimy go w odstępach co 30 cm.
PODŁOŻE: Podłoże dla łubinu powinno mieć umiarkowaną wilgotność oraz odczyn pH zasadowy lub obojętny. Można go nawozić dwa razy w roku, wiosna i latam nawozem uniwersalnym BIOGARDENA (klik)
PIELĘGNACJA: Po przekwitnieniu pędy łubinu należy wyciąć, dzięki czemu w nowym roku roślina wypuści całkiem nową łodygę.
Nasiona łubinu – właściwości lecznicze:
Nasiona tej byliny są jadalne, wpływają korzystnie na układ krwionośny i chronią organizm przed miażdżycą, znajdują się w nich również substancje obniżające wysoki poziom złego cholesterolu we krwi. Dodatkowo nasiona mogą regulować poziom cukru we krwi, zapewniać prawidłową pracę jelit oraz zapobiegać zaparciom. Łubin słuzy podczas odchudzania, białko obecne w ziarnach łubinu dobrze wpływa na prawidłową pracę mięśni, a w połączeniu z błonnikiem sprawia, że po posiłku dłużej czujemy się najedzeni. Łubin jest również źródłem antyoksydantów , mają właściwości antynowotworowe.Nasiona zawierają wiele witamin i minerałów, które wpływają dobrze na kondycję skóry, włosów i paznokci.
Roślina w doniczce produkcyjnej o średnicy 12cm.