W produkcji

BEGONIA KORALOWA Begonia Maculata SILVER SPOT

19,90 

Brak w magazynie

Chcesz otrzymać powiadomienie, gdy produkt będzie ponownie dostępny?

aktualny czas oczekiwania na realizację zamówienia to około 10-11 dni roboczych
gratis roślinna niespodzianka do każdego zamówienia zawierającego rośliny
Kategoria:
30 dni na zwrot
Rośliny starannie zabezpieczone
Ponad 60 lat tradycji w uprawie roślin
Darmowa wysyłka od 295 zł

Begonia Koralowa ze srebrnymi wariegacjami na liściach.

 

Begonia Maculata Silver Spot …Krążą pogłoski, że do stworzenia światowej sławy szpilek z czerwoną podeszwą zainspirowała Christiana Louboutina spodnia część jej liścia.

 

Pochodząca z tropikalnych lasów Brazylii i północno-wschodniej Argentyny Begonia Maculata Silver Spot – potocznie nazywana begonią koralową – to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych egzotycznych roślin domowych.  Jej uroda jest bezsprzeczna i hipnotyzująca.

 

Charakteryzuje się oryginalnymi liśćmi o kształcie zbliżonym do wydłużonych, abstrakcyjnych i asymetrycznych serc. Od spodu intensywnie czerwone i gładkie, z wierzchu prezentują głęboką zieleń, pokrytą intrygującym białym nakropieniem. Liście wyrastają z długich, pionowych łodyg, nadając roślinie pokrój krzaczasty.  Na przełomie wiosny i lata begonia koralowa zakwita drobnymi, delikatnymi kwiatami, zebranymi w luźne baldachogrona. Są one najczęściej białe, rzadziej bladoróżowe, o żółtym środku i – o dziwo! – bezwonne. Jednak mimo to ich ciężkie grona cieszą oczy, przywodząc na myśl upalne egzotyczne kraje.

 

Begonia koralowa cechuje się bardzo szybkim tempem wzrostu, osiągając nawet do metra wysokości. Uschnięte kwiaty i liście systematycznie usuwamy, a w przypadku nadmiernego wyciągania się rośliny do góry przycinamy wierzchołki pędów, aby sprowokować roślinę do rozgałęziania się  i zapewnić jej ładny, gęsty pokrój.

Roślina jest kapryśna i niedotykalska, dlatego też należy ją chronić przed niepotrzebnymi bodźcami (jak np. zbyt bliska obecność innych roślin).

Właściwie najlepiej jest zostawić ją w spokoju, nie poddawać nadmiernej trosce, a jedynie zapewnić jej jak najlepsze otoczenie i warunki. Odwdzięczy nam się niepowtarzalnym pięknem, od którego nie sposób oderwać wzroku.

 

Jakie wymagania maja begonie domowe Silver Spot ?

 

ŚWIATŁO: choć znosi półcień zdecydowanie lepiej niż większość roślin domowych to dla zachowania bajecznego wybarwienia należy zapewnić roślinie stanowisko jasne, ale z dala od bezpośredniego słońca. Idealna będzie ekspozycja na wschodnim lub zachodnim parapecie. Nadmiar światła może skutkować płowieniem, jego niedobór – zubożeniem wzorów i kolorów.

 

TEMPERATURA: jak każda roślina tropikalna potrzebuje ciepła aby się rozwijać. Idealna temperatura to 20-25°C. Jednak o ile poradzi sobie nawet w 35 stopniowych upałach – jest ekstremalnie wrażliwa na zimno. Nie wolno dopuścić do spadku poniżej 15°C, bo roślina przestanie się rozwijać. Ponadto w okresie zimowym należy zwrócić uwagę, aby jej liście nie dotykały zimnych szyb.

Bardzo źle znosi przeciągi.

 

PODŁOŻE: lekkie, przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. Świetnie sprawdzi się mieszanka torfu z ziemią kompostową, rozluźniona perlitem. Dla zapewnienia jak najlepszego drenażu dno doniczki dobrze wysypać dodatkową warstwą kamyków lub kawałkami terakoty.

W okresie wiosenno-letnim zasilamy doglebowo co dwa tygodnie wieloskładnikowym nawozem do roślin kwitnących, z przewagą fosforu i potasu. Nawożenie w stężeniu o połowę mniejszym niż zalecane przez producenta. Można też stosować nawozy organiczne –  BIOHUMUS (klik) lub nowy nawóz AstVit (klik)

 

PODLEWANIE: odpowiednie nawadnianie jest kluczowe w przypadku tej niezwykłej rośliny egzotycznej. Podlewamy przegotowaną, letnią wodą dopiero, gdy wierzchnia warstwa przeschnie. Lepiej podlewać ją częściej, ale mniejszą ilością wody. Jeżeli będzie miała zbyt sucho – zrzuci dolne liście (co nadal jest lepsze niż skutki przelania).

Podlewamy bezpośrednio na glebę, upewniając się, że liście pozostaną suche. W upalne dni podlewany rankiem lub pod wieczór, aby uniknąć dodatkowego dogrzewania wody.

Lubi wilgotne środowisko, dlatego też należy zapewnić jej bliskość nawilżacza lub ustawić doniczkę na tacy wypełnionej kamykami i wodą (dno donicy pod żadnym pozorem nie może dotykać tafli wody). Można również ustawić roślinę w kuchni lub łazience, pod warunkiem, że będzie miała zapewnioną odpowiednią ilość światła.

Uwaga! nie lubi zraszania. Dotykanie liści ograniczamy do absolutnego minimum, usuwając z nich kurz w przypadku konieczności, delikatnie, suchą szmatką lub miękkim pędzelkiem.

 

Begonia Silver Spot w doniczce o średnicy 9 cm. Wysokość rośliny, ok 15 cm.

Waga 0,5 kg
OPCJA :

Roślina w doniczce produkcyjnej rozmiar 9 cm

Mogą Ci się spodobać