-50%
Na stanie

MARANTA LEMON LIME ( don 10 cm) PROMO DO 29.02

14,90 

Najniższa cena z 30 dni: 14,90 

aktualny czas oczekiwania na realizację zamówienia: 2-3 dni robocze
gratis roślinna niespodzianka do każdego zamówienia zawierającego rośliny
przy temperaturze poniżej 5ºC do każdej przesyłki zawierającej rośliny dodajemy heatpack - wkład grzewczy!
30 dni na zwrot
Rośliny starannie zabezpieczone
Ponad 60 lat tradycji w uprawie roślin
Darmowa wysyłka od 295 zł

Młoda Maranta Lemon Lime, unikatowa trójwymiarowa zieleń dla znawców wartościowych roślin.

 

Większa sadzonka Maranty Lemon Lime dostępna tutaj (klik)

 

UWAGA: Rośliny posadzone są do specjalistycznego podłoża dla marantowatych, nie musisz ich przesadzać przez okres 3 miesięcy. Pierwsze nawożenie po 4 tygodniach od zakupu roślin.

 

Trójwymiarowa świeżość zielonych barw i łatwość w uprawie to główne cechy kolekcjonerskiej odmiany Maranty Lemon Lime.

Występuje sporadycznie na kontynentach amerykańskich, zasiedla  nieliczne miejsca od Meksyku po północną Argentynę. Nazwa tych roślin  upamiętnia weneckiego botanika  Bartolomea Maranti  żyjącego w XVI wieku.

 

Spośród 32 gatunków maranty, właśnie Maranta Lemon Lime jest najbardziej pożądaną odmianą.

 

Rarytas wśród doniczkowych roślin tropikalnych jest wybarwiony we wszystkich możliwych odcieniach zieleni. Jasno żółty limonkowy kolor rozchodzi się od nerwów głównych na każdym liściu i delikatnymi smugami rozkłada się do krawędzi blaszki liściowej. Ulistnienie naprzemiennie wyrasta z grubszych łodyg a na szczycie ogonków liściowych znajdziemy charakterystyczne dla roślin marantowatych poduszki stawowe odpowiedzialne za ruchy liści w godzinach wieczornych.

 

Niezwyczajne rośliny o liściach, które ruszają się nocą!

 

Nyktynastia Maranty Lemon Lime to skomplikowana reakcja ruchowa liści , na które mają wpływ fitochromy czyli receptory światła odpowiedzialne za kurczenie i rozszerzanie się komórek roślinnych w okolicy górnych łodyg liści. W ciągu dnia liście są ustawione poziomo, aby absorbować odpowiednią ilość światła, natomiast w nocy  podnoszą się w górę aby ograniczyć parowanie wody z rośliny.

 

Maranta Lemon Lime jest rośliną łatwą w uprawie, nie rośnie ekspansywnie. Nie potrzebuje specjalnie dużo miejsca do uprawy. Zaawansowani ogrodnicy twierdzą że rośnie szybciej od jej tańszej kuzynki Maranty Fascinator Tricolor (klik)

Rośliny mogą być prowadzone w postaci zwartej kępy gęstego ulistnienia, lub prowadzone na podporach.

 

Jeżeli pozwolisz…od dziś kolor ” Lemon Lime ” wypełni twoją domową przestrzeń….

 

Pamiętaj jednak że kontrastowa gra odcieni zielonych będzie intensywna tylko w miejscach o odpowiednią ilością mocno rozproszonego światła dziennego.

 

Czego wymagać będzie od Ciebie zielona paleta barw Maranty Lemon Lime? Uprawa i pielęgnacja:

 

ŚWIATŁO: nie pozostawiaj roślin na bezpośrednim słońcu. Marantowate nie lubią silnego naświetlania liści, głównie należy zwrócić na to uwagę latem. Pamiętaj jednak że kontrastowa gra odcieni zielonych będzie intensywna tylko w miejscach z odpowiednią ilością mocno rozproszonego światła dziennego.

 

TEMPERATURA: idealną i optymalną temperaturą wzrostu jest 20 st C. Znoszą jednak różnice temperatur w zakresie od 15 do 30 st C.  Latem średnia temperatur może być wyższa, zimą niższa.

Zimą uprawiaj Marantę Lemon Lime z dala od bezpośredniego ciepła grzejników w domu, ponieważ osuszają mocno powietrze. Zalecamy nawilżanie powietrza i utrzymywanie wilgotności w warunkach domowych zimą w granicach 60-70 %.

 

PODLEWANIE: stosuj wyłącznie odstaną, przefiltrowaną lub przegotowaną wodę. Podlewamy rośliny przeciętnie co trzy dni, jednak gleba może delikatnie przeschnąć tylko w wierzchniej warstwie doniczki. Raz w tygodniu, gdy gleba mocniej przeschnie zalecamy zamoczenie doniczki w wodzie z dodatkiem małej ilości BIOHUMUSU (klik), 1/3 dawki, tak aby dolna część gleby w doniczce dobrze się napiła. Nie pozostawiaj roślin i ich korzeni zanurzonych w wodzie dłużej jak 1-2 godziny.

Raz w miesiącu zalecamy kąpiele wodne zielonej części roślin np. pod prysznicem. Nie stosuj kąpieli wodnych z dużym ciśnieniem wody, która może uszkodzić liście.

 

NAWOŻENIE: w okresie letnim raz w miesiącu zalecamy użycie nawozów z podwyższoną dawką azotu np BioGardena Interwencyjna (klik) , w okresie zimowym zalecamy używanie lżejszych nawozów co 4 tygodnie w połowie zalecanej dawki. Idealnym do zimowego nawożenia będzie naturalny AstVit (klik)

 

PRZESADZANIE: Maranta Lemon Lime może być przesadzana do 2 razy w roku, najlepiej we wrześniu oraz w maju, bez nadmiernej ingerencji w bryłę korzeniową. Uszkodzenie korzeni może skutkować zwijaniem liści. Ważny jest rodzaj podłoża z domieszką luźnej frakcji perlitu do 20 %, oraz torfu kwaśnego w ilości 20-30%. Tutaj idealna mieszanka do tego rodzaju roślin.

SPECJALISTYCZNA MIESZANKA DO MARANTOWATYCH (klik)

 

Maranta LEMON LIME  w doniczce o średnicy 10 cm.

Wysokość rośliny wraz z doniczką to około 20-30 cm.

 

 

Waga1 kg
OPCJA:

Roślina w doniczce produkcyjnej o średnicy 10 cm.

Mogą Ci się spodobać